מזעור הנזקים מלגליזציה של קנאביס

הקנאביס עובר שינוי דרמטי בשנים האחרונות בזכות הלגליזציה ולכן ישנו צורך במזעור הנזקים הבריאותיים. מבחינת הקרימינילזציה מדינות רבות הסירו עונשים פליליים בגין אחזקת כמויות קטנות של קנאביס ומחצית ממדינות בארה”ב מאפשרות לרופאים להמליץ על קנאביס לחולים. כמו כן, ישנו גידול מחקרי המצביע על יתרונות רפואיים של צריכת פרחי הקנאביס או תמציות ובאמצעות הלגליזציה זה עשוי להיות קל יותר ללמוד את הטיפול הפוטנציאלי וכך גם לאפשר גישה לחולים. 

מזעור נזקי הלגליזציה – השפעות משניות

אם לגליזציה של קנאביס תוביל לעליות בולטות בצריכת הקנאביס על ידי צעירים או בשכיחות של ההפרעות הנגרמות עקב השימוש בקנאביס היא תהיינה תלויה ביישום חוק הקנאביס באותה מדינה העוברת לגליזציה. כמו כן, אם אכן ימצא שמתרחשות עליות אלה, לגליזציה לא בהכרח תהיה בעלת השפעה שלילית נטו על הציבור מבחינה בריאותית. האפקט הבריאותי על הציבור יהיה תלוי גם בכמה החוקים המעוגנים עקב הלגליזציה יהיו חזקים מבחינה משפטית ומשפיעים על השימוש בחומרים אחרים 

  • אלכוהול.
  • טבק.
  • תרופות אחרות הניתנות במרשם. 

למשל – אם נתייחס לנהיגה, מרבית המחקרים מצביעים על כך שנהיגה בהשפעת אלכוהול מסוכנת הרבה יותר מאשר נהיגה בהשפעת הקנאביס. במדינות רבות מתבגרים ומבוגרים צעירים הינם מרכזיים במדיניות הקנאביס. ישנן שאלות לגבי השפעת התפתחות המוח ותוצאות אחרות בקרב אוכלוסיות אלה בשל התדירות הגבוהה של השימוש בקנאביס שלהן. הדיונים על המדיניות לגבי חקיקת הלגליזציה לעיתים קרובות מראים אי הסכמה חריפה. תומכים של לגליזציה מציינים כי אי הרשעה פלילית בגין קנאביס הינה הכרחית. לדבריהם, עבירה כזו עלולה להיות מזיקה מאוד עבור האדם שמואשם ולהשאיר לו תווית של “עבריין” לכל חייו, מה שעלול להקשות עליו למצוא עבודה, ללמוד למקצועות הדורשים רישיון והשלכות נוספות כמו כספי סיוע ללימודים ודיור ציבורי. 

השפעות הלגליזציה על הציבור

כאמור, תוצאות בריאות הציבור חשובות ביותר בקבלת החלטה זו, אך זה לא השיקול היחיד אשר קובע את מדיניות הקנאביס. ישנן עלויות רבות באכיפה על האיסור בשימוש הקנאביס, פערים גזעניים ואתניים הנעשים תוך כדי המעצרים של האנשים הצורכים קנאביס, ישנו שוק שחור אשר מוכר את הקנאביס ללא בקרה ועוד. עלינו לחקור יותר את השפעת הלגליזציה על בריאות הציבור ולהיות ספקנים לגביי המחקרים הטוענים כי יודעים מהי ההשפעה הזו תגרום. רוב ההשפעה תהיינה תלויה ביישום ההחלטות של גורמי המשפט במדינות העוברות לגליזציה. היכולת שלהם למזער את הנזקים הבריאותיים היא הגבוהה והתלויה בתגובתם לקבלת המידע החדש ממקורות אחרים אשר חקרו את אי הוודאות הקיימת לגביי נושא זה. 

הפחתת נזקי קנאביס במדינות בהן קיימת לגליזציה

בהרבה מדינות בעולם נראה כי דה- קרימינליזציה (אי הפללה) היא דרך יעילה למיתון הנזקים של שימוש בחומרים כמו סם הקנאביס. ניתן לראות, כי נזקים אלה קשורים במיוחד להעמדה לדין פלילי בגין החזקה אישית לשימוש עצמי. אי ההפללה היא אסטרטגיה מדינית בה ניתן לקבל עונשים שאינם פליליים כמו קנסות וכך מאפשרת להחזיק כמויות קטנות של חומר באופן מבוקר. מדובר באסטרטגיה מבוססת ראיות לצמצום הנזקים הקשורים להפללה של סמים אסורים. 

הפחתת נזקי קנאביס במדינות בהן קיימת לגליזציה: קרימינליזציה בעקבות שימוש בקנאביס

אנשים המשתמשים בסמים אסורים עלולים להינזק מכך. דבר הכולל:

  • רישומים פליליים.
  • סטיגמה.
  • דפוסי צריכה בסיכון גבוה.
  • שימוש עד מנת יתר.
  • העברת מחלות העוברות בדם. 

מטרת האי הפללה היא להפחית את הפגיעה על ידי הסרת הסנקציות הפליליות וכך להחליף אותן בתגובות המקדמות גישה לחינוך, צמצום וטיפול. בפורטוגל למשל, הגדילו את שירותי המניעה, הטיפול והפחתת הנזקים עקב המעבר אל אי ההפללה.  במדינות בהן לא קיימת אי הפללה יותר ויותר אנשים משתמשים בחומרים שלא בחוק לעומת,  במדינות שמאמצות גישות פחות מחמירות. בקנדה למשל, החוקים נגד השימוש בסם הקנאביס הגדילו את הנזקים החברתיים הנלווים. לדוגמא, אלפי קנדים נעצרים מידי שנה- דבר המשפיע על יכולתם להשיג מקומות עבודה לאחר מכן. כמו כן, האיסור הניע את שוק הסמים הבלתי חוקי ואת הפשע והאלימות הנלווים אליו.

לגליזציה ודה- קרימינליזציה

במדינות בהן יש לגליזציה שירותי צריכת סמים עומדים בפני תנאים חוקיים הדומים לכל שירותי צריכה אחרים. ישנם שירותי בדיקות סמים הנמצאו שימושיים ויכולים להשפיע לטובה על התנהגויות סיכון שונות לשימוש בסמים, חינוך והפניה לשירותים שונים והקטנת נוכחותם של חומרים מזוהמים בשוק המקומי. בהולנד לדוגמא, אי ההפללה מונחית על ידי המטרה להפריד בין שוק הקנאביס לשוק התרופות הנתפסות כמזיקות יותר. הגישה הפורטוגזית מדברת על העברת תפיסת השימוש בסמים מבעיה פלילית לסוגיה בריאותית וזאת במטרה לטפל במקרי המוות הקשורים בשימוש בתרופות מסוימות והעברת נגיפים המועברים בדם. חוק הסמים והחומרים הנשלטים על ידי המדינה מאפשרים לבית המשפט להפנות את התושבים לטיפול. כך ניתן להפנות או ללוות אנשים לשירותי הסברה והפחתת נזקים.

Call Now Button
WhatsApp
היי, נעים מאוד. במה אפשר לעזור?

צור קשר

מעוניין שניצור עמך קשר?
השאר לנו פרטים

אתר זה מאובטח באמצעות reCAPTCHA וגוגל בכפוף למדיניות פרטיות ו- מדיניות שימוש.
  • מרכז גולד ממוקם ברחוב שלמה המלך במרכז תל אביב, שלוחות בגוש דן.
דילוג לתוכן