שימוש בסמים בגיל ההתבגרות

ברחבי העולם לא מעט מהאנשים מתחילים להתנסות בסוגי סמים שונים במהלך גיל ההתבגרות. גיל ההתבגרות הוא גיל שמסומן בשינויים משמעותיים בהתפתחות העצבית (אזורי המוח), חשיבה מסודרת ותפקוד. עד גיל 25 המוח מתפתח ויש בו פעילות עצבית מוגברת, תאים ממשיכים להתחדש בעוד שאחרים מתים. מדובר בתקופה רגישה ומתמשכת של התפתחות המוח בה התנסות בסוגי סמים שונים עלולה להשפיע על המוח באופן בו יגרם אף עיכוב התפתחותי.  מחקרים שנערכו על מתבגרים שצרכו קנאביס גילו כי האוריינטציה הסביבתית של המתבגרים נפגעה משמעותית באשר למתבגרים שלא צרכו קנאביס. 

שימוש בסמים בגיל ההתבגרות: קנאביס

מספר עובדות שחשוב להכיר:

  1. קנאביס הוא הסם השני הנמצא בשימוש אחרי האלכוהול בקרב בני נוער.
  2. אחד מתוך כל 15 בני נוער מדווח על שימוש יומי בסם הקנאביס. 
  3. ניתן לומר כי שימוש בקנאביס בקרב מתבגרים מהווה דאגה רבה לבריאות הציבור.
  4. במהלך גיל ההתבגרות שימוש קבוע בקנאביס עלול להביא לתפקוד קוגניטיבי לקוי.
  5. ישנן הפחתות בתשומת לב מתמשכת, לקויות למידה והפרעות קשב. 
  6. כל אלה עלולים להוביל למצב בו ההידרדרות בקרב בני הנוער תלך ותגדל הן ברכישת השכלה תיכונית ואקדמית והן בהתפתחות המוחית העצבית שעלולה להיפגע עקב השימוש.
  7. משתמשי קנאביס צעירים עלולים לחוות בעיות בשינה, בעיות תפקוד מוטוריות ואף עלולים להופיע תסמינים פסיכוטיים. כך להגיע למצבי סיכון כאלה ואחרים שיובילו אותם להסתבך עם מערכת המשפט. 

שימוש בסמים בגיל ההתבגרות: גורמי סיכון נוספים

ישנן קבוצות אשר נמצאות בפוטנציאל סיכון גבוה עקב השימוש בקנאביס. הן עלולות לחוות השלכות נוירו- קוגניטיביות חמורות יותר עקב שימוש כרוני בקנאביס. קבוצות אלה יכולות להיות מתבגרים הנמצאים בתחילת גיל ההתבגרות שלהם ואלה עם פרופילים גנוטיפיים מסוימים- מחלות גנטיות כאלה ואחרות. המתבגרים אשר נמצאים בתחילת גיל ההתבגרות והצעירים משמעותית מהשאר עלולים לחוות בעיות קוגניטיביות בהמשך חייהם ולהימצא במצבי סיכון רבים במהלך השנים. ואלה עם הפרופילים הגנוטיפיים עלולים לחוות התפרצות מפתיעה של מחלה הנמצאת באופן גנטי אשר תתפרץ עקב השימוש בקנאביס.

לקריאה על שיטות למניעת שימוש בסמים בקרב בני נוער
יש האומרים כי השימוש בסם הקנאביס הוא המקדים את השימוש בחומרים פסיכואקטיביים אחרים, מדובר בכרטיס כניסה לעולם הסמים המסוכנים יותר אשר הצעירים ירצו להתנסות בהם בעתיד. מדובר בדפוס עקבי, השימוש בסמים מתחיל בדרך כלל לצריכת אלכוהול וטבק וכך נגרר לשימוש בקנאביס עד לשימוש בסמים לא חוקיים אחרים. ארה”ב מדווחת כי 90% מהצעירים המדווחים על שימוש קודם בקנאביס ידווחו על שימוש עתידי בסמים קשים שונים ומגוונים. מתבגרים אשר צורכים קנאביס בעלי הזדמנויות רבות יותר לנסות סוגי סמים אחרים מאשר לאלה שאינם משתמשים. נפתחות בפניהם אופציות לסוגי סמים רבים יותר לאחר השימוש בקנאביס. מתבגרים אשר נחשפים באופן תדיר למשתמשי סמים קשים יותר רואים את הסמים הקשים כפחות מסוכנים וכך מתנסים בהם גם. מדובר בקבוצת השווים שאיתה הם נמצאים וברגע שהשימוש בסמים קשים יותר כמו קוקאין הופך ללגיטימי “הסכנה” הטמונה בניסיון הסם הקשה יותר הולכת וקטנה. מה שמוביל להרגשה שהם יכולים להתנסות גם כן בלי כל חשש. ישנם משתנים אישיותיים וגנטיים אשר מסכנים את בני הנוער עם השימוש בסם הקנאביס וגם בסמים הקשים יותר. תכונות אופי, מאפיינים אישיותיים ומצבי סיכון הם חלק ממשתנים אלו אשר עלולים להוביל את המתבגרים לשימוש בקנאביס וכך גם לסכן אותם בהמשך בשימוש עם סמים קשים יותר. בנוסף, יש האומרים כי ההשפעה הפסיכואקטיבית של סם הקנאביס היא שמגבירה את הנטייה של בן הנוער להשתמש גם בסמים אחרים קשים יותר. התגמול הפסיכואקטיבי שנותן הקנאביס בהתחלה הוא מהנה הרבה יותר, וזה מה שהופך את הרצון לחקור ולהשתמש בסמים אחרים על מנת לחוש את תחושת ההנאה הזו עם תחילת השימוש.

Call Now Button
WhatsApp
היי, נעים מאוד. במה אפשר לעזור?

צור קשר

מעוניין שניצור עמך קשר?
השאר לנו פרטים

אתר זה מאובטח באמצעות reCAPTCHA וגוגל בכפוף למדיניות פרטיות ו- מדיניות שימוש.
  • מרכז גולד ממוקם ברחוב שלמה המלך במרכז תל אביב, שלוחות בגוש דן.
דילוג לתוכן