קנאביס והפרעות נפשיות

תחלואה כפולה בקרב מכורים בדרך כלל נחלקת ל: בעיה נפשית הנלווית להתמכרות, בעיה גופנית הנלוות לבעיה נפשית, בעיה גופנית הנלוות להתמכרות או שילוב של בעיה גופנית, נפשית והתמכרות.

בפנייה לטיפול נדרשת עזרה גם למצב הפיזי/ הנפשי וגם לבעיית ההתמכרות ולעיתים במקביל. ישנן גישות רבות להתערבות במקרים של “תחלואה כפולה”, כאשר חלקן שואפות לטפל ראשית בהתמכרות (טיפול המשכי), חלקן ראשית במצב הפיזי או הנפשי וחלקן מכירות בצורך לטפל בשני המישורים במקביל (הטיפול האינטגרטיבי). במסגרות בהן הטיפול בכל אספקט של התחלואה מתרחש בנפרד עדיין רבים מצדדים בשיתוף פעולה בין הגורמים המטפלים. מאידך, במסגרות הנוהגות בגישה האינטגרטיבית ישנו צוות רב- מקצועי ייעודי לעבודה עם אוכלוסיות המאובחנות ב”תחלואה כפולה”. בהמשך לאמור לעיל, באמת אחד הדגשים החשובים מבחינת מערכי הטיפול, באופן חזרתי, הינו שיתוף פעולה מלא ורציף בין כלל הגורמים המגישים עזרה לאינדיבידואל המאובחן ב”תחלואה כפולה”.

חשוב לציין כי, אוכלוסיית המכורים המתמודדת עם תחלואה כפולה, לעיתים קרובות מתמודדת גם עם פגיעות חמורות יותר עקב השימוש. אנו רואים שבקרב אוכלוסיות המאובחנות עם הפרעה נפשית, מצב של קומורבידיות עם הפרעת שימוש בחומרים הינו די נפוץ בארץ ובעולם.

Call Now Button
WhatsApp
היי, נעים מאוד. במה אפשר לעזור?

צור קשר

  • מרכז גולד ממוקם ברחוב שלמה המלך במרכז תל אביב, שלוחות בגוש דן.